15 wskazówek, jak poprawić umiejętności konwersacyjne (nie tylko w języku obcym :) )
Poprawianie umiejętności konwersacyjnych to ciągły proces. Interakcja z innymi jest formą sztuki – złożoną i wieloaspektową.
Oto 15 wskazówek, które pomogą Ci w tym procesie:
- Zadawaj wartościowe pytania: Unikaj pytań, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. Zadawaj pytania wymagające szczegółowych odpowiedzi, najlepiej zaczynające się od jednego z pięciu „W” (po angielsku: who, what, where, when, why lub po niemiecku: wer, was, wo, wann, warum- kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego).
- Słuchaj aktywnie: Nie myśl o swojej odpowiedzi, gdy ktoś jeszcze mówi. Odczekaj 5–10 sekund przed udzieleniem odpowiedzi.
- Dziel się rozmową: Zrównoważ mówienie i słuchanie. Monitoruj siebie, aby upewnić się, że nie dominujesz w rozmowie.
- Pokaż zainteresowanie i ciekawość tym, co mówi druga osoba. To daje poczucie, że rozmówca jest dla Ciebie ważny.
- Bądź szczery i hojny w komplementach i pochwałach. Bądź konkretny. Zamiast mówić „To była fajna historia”, powiedz „Podobało mi się, jak na końcu wszystko dobrze się skończyło”.
- Zakładaj najlepsze intencje. Rozmowa to balans między przypuszczeniami a wiarą w to, że rozmówca nie ma złych zamiarów. Większość konfliktów wynika z nieporozumień co do intencji drugiej osoby.
- Aby być interesującym, okaż zainteresowanie. Zadawaj pytania, które pozwolą drugiej osobie mówić o tym, co lubi. Oprzyj się pokusie, aby mówić o sobie.
- Spraw, aby druga osoba czuła się swobodnie. Zawsze warto się uśmiechać i utrzymywać kontakt wzrokowy, co wyraża ciepło i zainteresowanie rozmówcą.
- Daj rozmówcy czas na przemyślenie i wypowiedzenie się. Może potrzebować chwili, aby przetworzyć Twoje słowa. Daj mu czas na przygotowanie i udzielenie przemyślanej odpowiedzi.
- Prowadź rozmowę, opowiadając historię. Pewność siebie w rozmowie wzrasta, gdy potrafisz opowiedzieć ciekawą historię. Przygotuj sobie jedną i opowiedz ją, jeśli pasuje do kontekstu rozmowy.
Więcej sposobów na poprawienie rozmów w języku obcym:
- Rozmawiaj oczami – Kontakt wzrokowy to kluczowy element w rozmowie, który sprawia, że jesteś odbierany jako pewny siebie i zaangażowany w rozmowę.
- Personalizuj rozmowę – Pamiętanie imienia rozmówcy pokazuje, że jesteś nim zainteresowany. Wspominanie imienia kilka razy podczas rozmowy pomoże Ci je zapamiętać.
- Mowa ciała – Komunikacja niewerbalna stanowi 50% rozmowy. Ważne jest, aby zachować spokojną i opanowaną postawę; unikaj wiercenia się, bo to wyraża nerwowość, niepewność lub, co gorsza, znudzenie.
- Powiedz coś pozytywnego. Jeśli zaczniesz od czegoś pozytywnego, ludzie będą Cię postrzegać i pamiętać jako osobę pozytywną.
- Nie poprzestawaj na błahostkach – Wiesz więcej niż Ci się wydaje. Rozwijaj swoją wiedzę, śledząc bieżące wydarzenia na świecie; czytaj gazety, oglądaj wiadomości itp.
Ten artykuł został przygotowany dla bloga naszej szkoły językowej na Bielanach, w której wierzymy, że nauka języka obcego może być naturalnym i fascynującym procesem.