Queen’s English o co chodzi?
Czym jest Queen’s English?
Osoby uczące się angielskiego często mówią, że chciałyby mówić posługując się Queen’s English. Na przestrzeni lat akcent Królowej Anglii często zajmował najwyższe miejsca w różnych ankietach, przewyższając inne regionalne akcenty z Wielkiej Brytanii jako ten najbardziej preferowany. Nic więc dziwnego, że osoby uczące się języka angielskiego często pragną mówić jak Królowa lub z akcentem znanym jako „Oxford English”.
Ale co tak naprawdę oznacza termin „Queen’s English”?
Krótko mówiąc, jest kojarzona z określonym akcentem i wymową, które są uznawane za standard w wykształconej i formalnej komunikacji w Wielkiej Brytanii.
Angielszczyzna BBC vs Queen’s English
Termin „Queen’s English” jest często używany zamiennie z angielszczyzną BBC lub Received Pronunciation (RP – standardowa wymowa brytyjska). Jednak RP odnosi się wyłącznie do wymowy, podczas gdy Królewska Angielszczyzna lub angielszczyzna BBC obejmują również gramatykę, słownictwo i styl. W ostatnich latach RP zaczęło być postrzegane negatywnie ze względu na swoje ekskluzywne powiązania z określonymi grupami i instytucjami, a BBC aktywnie zatrudnia reporterów z różnorodnymi regionalnymi akcentami.
Jak Królewska Angielszczyzna zmieniała się na przestrzeni czasu
Z biegiem lat nawet Królowa zmieniła swój akcent, starając się brzmieć mniej „arystokratycznie”. Możemy usłyszeć, jak akcent Królowej ewoluował, słuchając jej corocznych bożonarodzeniowych przemówień, z których pierwsze nadano w radiu w 1952 roku.
Queen’s English czy King’s English?
Termin Queen’s English używany jest, gdy Wielką Brytanią rządzi królowa, natomiast kiedy rządzi król, mówi się o King’s English.
Ile osób mówi Królewską Angielszczyzną?
W rzeczywistości bardzo niewiele osób mówi Królewską Angielszczyzną. Posługuje się nią jedynie niewielka mniejszość, około 3%. Częściej można usłyszeć osoby mówiące angielszczyzną BBC lub Standard British Southern English. Warto dodać, że w Wielkiej Brytanii występuje ogromna różnorodność akcentów, co czyni naukę rozumienia ze słuchu wyzwaniem, ale też ciekawym doświadczeniem!
Ten artykuł został przygotowany dla bloga naszej szkoły językowej na Bielanach, w której wierzymy, że nauka języka obcego może być naturalnym i fascynującym procesem.